Grunty rolne stoją przed wyzwaniami, takimi jak zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego, degradacja ekosystemu, zmniejszenie gruntów ornych i zmiany klimatyczne. Zrównoważone metody produkcji żywności, takie jak płodozmian, zróżnicowane sadzenie oraz połączenie sadzenia i hodowli, mogą zarówno zwiększyć wydajność rolnictwa, ale jest to także naturalny sposób przywracania ekosystemów gruntów rolnych i glebowych.
Tematem głównego dialogu tematycznego jest „odbudowa ekosystemu oraz zrównoważona produkcja i konsumpcja żywności”. Ministerstwo Rolnictwa przypomina, że pola uprawne są dla nas ważnym ekosystemem, który nie tylko dostarcza pożywienia, paszy i błonnika, ale także jest miejscem dla różnych organizmów i znacznej wegetacji. Użytki rolne zajmują ponad jedną trzecią powierzchni ziemi.
Ze względu na szybką industrializację, urbanizację i wzrost populacji, zrównoważone metody konsumpcji żywności, takie jak dostosowanie struktury diety, organiczne produkty rolne i ograniczenie marnotrawienia żywności, mogą poprawić wydajność zasobów i zmniejszyć wpływ na ekosystem.
Projekt UE Transformacja-Azja ma na celu promowanie transformacji zrównoważonej produkcji i konsumpcji w Azji. Zrównoważony model produkcji i konsumpcji jest 12 celem zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych, przyczyniając się jednocześnie do ochrony ekosystemów i różnorodności biologicznej, kontroli zanieczyszczeń i zmian klimatycznych, czyli trzech głównych kryzysów na ziemii.
W 2021 roku, gdy zbliża się Światowy Dzień Ochrony Środowiska z tematem „odbudowy ekosystemu”, przedstawicielstwo ONZ ds. Środowiska oraz projekt promocji polityki regionalnej UE, skupią się na związku między zrównoważoną produkcją i konsumpcją żywności, a odbudową ekosystemów, aby rozpocząć spotkanie dialogowe, którego celem jest dzielenie się wiedzą, opiniami i historiami na temat zrównoważonej produkcji i konsumpcji żywności, oraz przedstawianie praktycznych przykładów zrównoważonej produkcji i konsumpcji żywności oraz jej ważnej roli w odbudowie ekosystemu.
Jakie jest znaczenie innowacji technologicznych dla zrównoważonej produkcji i konsumpcji oraz odbudowy ekosystemów? „Gospodarka o obiegu zamkniętym jest ważnym elementem odnowy ekologicznej.
System żywnościowy przebiega przez Europejski Zielony Nowy Ład „od pola do stołu”. Szereg szczegółowych polityk, takich jak unijny plan działania na rzecz ekologii i plan zerowego zanieczyszczenia, oraz wiele gałęzi przemysłu są ważnymi obszarami strategicznymi dla Europy, aby osiągnąć neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla w przyszłości do 2050 roku. Zdrowie gleby jest podstawą zdrowia człowieka. Musimy przyjrzeć się sprzężonemu systemowi gleba-żywność-środowisko-zdrowie. Zrozumienie, promowanie wysokiej jakości rozwoju i wysokiej jakości życia poprzez uprawę zdrowej gleby, kultywowanie zdrowego ekosystemu opartego na zdrowej glebie, dostarczanie zdrowych produktów ekologicznych, promowanie przemysłu zdrowotnego na dużą skalę opartego na produkty ekologiczne i realizację zdrowia ludzkości.
Zdrowa żywność jest kwestią wspólnej troski i dużego zainteresowania wśród departamentów rządowych, ekspertów i naukowców oraz ogółu społeczeństwa. Zrównoważony system żywnościowy jest związany ze zmianami klimatycznymi, neutralnością pod względem emisji dwutlenku węgla i glebą. Łączy się to też z ochroną zasobów wodnych i odbudową ekosystemów. Plan działań na rzecz żywności ekologicznej Unii Europejskiej i plan działania na rzecz zerowego zanieczyszczenia są zgodne z trzema globalnymi zagrożeniami programu ochrony środowiska ONZ dla zanieczyszczenia i różnorodności biologicznej i zmiany klimatu na poziomie globalnym.
Kilkunastu znanych ekspertów i naukowców w kraju i za granicą, przedstawiciele organizacji międzynarodowych i instytucji społecznych, przedsiębiorcy, młodzież oraz praktycy innowacji i przedsiębiorczości rozpoczęli dialog, dzieląc się wkładem systemu żywnościowego w emisję gazów cieplarnianych, oraz efektywne gospodarowanie zasobami w procesie produkcji i konsumpcji żywności, oraz wpływ na ekologię gleby i środowisko, jak również znaczenie młodych ludzi w transformacji zrównoważonej produkcji i konsumpcji żywności, oraz wskazali tradycje nomadyczne, ekologiczną produkcję i konsumpcję rolną z zastosowaniem technologii cyfrowej oraz eksploracją małych i średnich przedsiębiorstw w celu zmniejszenia marnotrawstwa żywności i użytecznej praktyki.